Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Вишня,черешня » Чим цікаві вишне-сливові гібриди
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Чим цікаві вишне-сливові гібриди


Як батьківські форми з вишень були використані вишня піщана і повстяна, зі слив - уссурійська, китайська, домашня, а також терен і алича. Серед сортів, отриманих Н.Е Ганзеном від гібридизації вишні піщаної зі сливою китайською, найбільшу популярність і поширення в нашій країні отримали сорти ОПАТІЯ і Сапа. Вони успішно використовувалися вітчизняними дослідниками в селекційній роботі.

Л. Бербанк схрещував вишню піщану зі сливами американськими. В результаті він отримав сорт і поки, що володіє високою зимостійкістю, врожайністю, придатний для вирощування в Північній Дакоті (США).

Г.В. Єрьомін від схрещування вишні повстяної з аличею відібрав гібридний сіянець, який отримав назву ВВА-1 (тобто гібрид вишні повстяної з аличею). Плоди у цього гібрида дрібні, посереднього смаку. В цьому відношенні він малоцікавий, але представляє значну цінність як клонова підщепа для сливи, аличі, абрикоса та персика. До того ж він легко розмножується вегетативним шляхом (зеленими і здеревілими живцями).

З наведених прикладів випливає, що так звані «вишні-сливові» гібриди є рослини, отримані за участю з боку однієї з батьківських форм - вишні - двох видів: піщаної (Бессі) і повстяної. Обидва види характеризуються дрібними плодами посереднього смаку (порівняно з сортами вишні звичайної). Вони не мають нічого спільного з вишнею звичайною, сорти якої набули широкого поширення в садах України.

За своєю природою, біологічними особливостями вишня повстяна і вишня піщана ближче розташовані до слив, ніж до справжніх вишень. Вони легко схрещуються між собою, з різними видами сливи, аличі, терну, але не сумісні зі справжніми вишнями (звичайної і степовий). Обидва названих види є хорошими підщепами для сливи і не годяться для вишні.

Зі сказаного випливає, що вишні повстяна і піщана для широкого споживача є вишнями лише за назвою. За своєю природою вони ближче примикають до слив. Справжніх вишні-сливових гібридів (де в якості представника від вишень взята вишня звичайна) в природі і синтезованих штучним шляхом поки не існує. Про це потрібно пам'ятати, коли ні-ні та й з'являться знову «сенсаційні» повідомлення про так званих «вишні-сливових» гібридах.

Наявні в даний час в нашій країні вишні-сливові гібриди мало цікаві для колективних і присадибних садів через посереднього смаку плодів. У той же час вони є цінним вихідним матеріалом для використання в селекційній роботі. Безпосередньо для практичного використання становить інтерес вегетативно розмножується підщепа ВВА-1. Будучи щепленими на нього, багато сортів сливи і аличі добре ростуть і плодоносять.

4-03-2020, 12:04 87