Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Виноград,ліани » Вкорінюємо виноград в пляшках на підвіконні
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Вкорінюємо виноград в пляшках на підвіконні


У січні з заготовлених заздалегідь живців винограду в кімнатних умовах можна дуже легко виростити саджанці. Таким простим, але надзвичайно ефективним способом вирощування виноградних саджанців  з нами поділився кмітливий виноградар Микола Глущенко.

Ціни на якісні саджанці винограду завжди були високими. А якщо захотілося завести який-небудь сорт-новинку, так і взагалі крім як на невеликій держак і розраховувати не доводиться. Можна, звичайно, посадити держак в грунт і чекати, чи пустить він коріння або зачахне під нашими весняними суховіями. Але навіть у разі успіху саджанець з нього виросте тільки на наступний рік. А тут виходить, уже до травня у нас буде вегетуюча лоза з корінням, яка безболісно перенесе пересадку і продовжить рости весь сезон вже на постійному місці.

Я посадив цю лозу ще в листопаді, а навіть добре зробити це в січні. Я поспішив з посадкою, тому що в квартирі немає умов для правильного зберігання посадкових лоз. І простіше було її відразу посадити в землю, щоб не пересохла.

Все, що нам потрібно для вирощування саджанця, - це містка 1,5, а краще 2-літрова пластикова пляшка і пухкий грунт. У пляшки обрізаємо горловину і робимо знизу отвори для стоку надлишку поливної води. На дно пляшки насипаємо шар гравію або битої цегли товщиною 2-3 см - це буде дренаж, щоб не застоювалася вода при поливі. А пухку землю я набираю з кротовин. Завдяки її зернистій структурі ні торф, ні пісок не додаю. Але при бажанні можна додати трохи піску.

Перед посадкою лозу винограду нарізаю, залишаючи на кожному черешку по дві нирки. Нижній зріз роблю на 5 мм нижче вузла. А верхній можна залишити довгим і обрізати пізніше. На нижній частині живця за допомогою ножа роблю кілька поздовжніх подряпин на корі - це покращує освіту наростів каллуса, з яких відросте коріння, і вбирання вологи держаком з грунту.

Нарізані таким чином живці перед посадкою добу вимочую повністю зануреними у воду (кімнатної температури). Щоб запобігти висиханню висаджених живців, верхній зріз на них замазую пластиліном або обкапувати воском від палаючої свічки.

Підготовлений держак винограду встромляють в пляшку з грунтом до верхівкової бруньки. Поливаю посаджені живці перший раз, поставивши їх в миску з теплою водою. Це дуже важливо, оскільки при першому поливі зверху частинки грунту ще погано схоплюються один з одним і вода стікає, практично не змочуючи грунт.

Після поливу живці з виноградом ставлю в тепле місце - можна і відразу на підвіконня, якщо він теплий. Але зазвичай підвіконня у всіх холодні, багато це не враховують, і коріння на саджанці в таких умовах не відростають. Тому в такому випадку їх розміщують поруч з підвіконням на світлі.

Пробудження живців настає через один, а то й два місяці після посадки. Цього боятися не слід. Головне стежити за станом живців і регулярно їх поливати, але надмірно не перезволожувати.

При весняній посадці вже через місяць-півтора починають пробиватися паростки винограду на верхівковій бруньці, а в грунті з'являються коріння. Після пробудження живці необхідно тримати на яскравому світлі, своєчасно поливати і по можливості підгодовувати гуміновими добривами (я підгодовую «Рост-концентратом» або «Гумісолом»), підійде і будь-яка інша повне мінеральне добриво з додаванням гуматов. До моменту висадки в грунт (в кінці травня - червні) такі саджанці мають добре розвинену кореневу систему і молоду зростаючу лозу 50-70 см завдовжки.

Висаджую саджанці винограду, як мине загроза заморозків, на постійне місце, в лунки. Лунки роблю з поглибленням сантиметрів на 10-15, щоб в кінці сезону присипати саджанець і він виявився посаджений глибше. Це роблю через те, що спочатку використовую для посадки в кімнаті короткі черешки.

Головне - не забудьте, що перед висадкою в грунт вирощені в кімнаті саджанці потрібно спочатку загартувати, поступово привчаючи до прямих сонячних променів. Я це роблю, виставляючи їх у проходить тінь на балконі. А інші виноградарі вважають за краще просто притенять перший час висаджені саджанці, щоб не згоріли.

Після висадки в грунт не забувайте регулярно поливати ваш саджанець. І тоді до осені ви отримаєте визрілу двометрову лозу, яка в наступному сезоні може вже дати перше виноградне гроно!

3-03-2020, 11:46 91