Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Сад,догляд » Плодові дерева: розмножуємо щепленням
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Плодові дерева: розмножуємо щепленням


Сорти деревних порід можна розмножувати різними способами. Основний спосіб вегетативного розмноження - щеплення черешком і вічком (ниркою). Для проведення операції потрібні підщепи (рослини, на які прищеплюють) і щепи (сорти, які бажають розмножити щепленням).

Вегетативне розмноження проводять навесні (квітень - травень) або влітку (з 10-15 липня по 10-15 серпня). Терміни проведення щеплення пов'язані з часом активного сокоруху у підщеп. Прищепа (держак або вічко), навпаки, повинен перебувати в стані спокою.

Багаторічний досвід показує, що при вирощуванні саджанців краще річний спосіб розмноження оком, або окулірування (фото 1). В цьому випадку щеплені вічка протягом місяця добре приживаються, зимують під снігом і рано навесні починають рости (фото 2). До осені з них виростають стандартні саджанці.

Окуліровку починають з кісточкових культур (вишня, слива, черешня), потім переходять до зерняткових (яблуня, груша). Проводять її найчастіше способом вприклад. Рідше окуліровку виконують Т-образним способом, який і виконати простіше, і застосовувати можна більш тривалий час. Вічко приживається протягом 3-4 тижнів і пробуджується лише навесні наступного року. При ретельному догляді до осені розвивається хороша однолітка.

Для проведення весняного щеплення черешки бажано заготовлювати на початку зими, після невеликих морозів, щоб однорічні прирости встигли визріти, пройти загартовування. Весняна заготівля живців допустима лише в роки з м'якою зимою. При щепленні держаком з однорічної гілки нарізають живці з 2-3 вічками. Протягом трьох-чотирьох тижнів щепу зростається з підщепою.

Весняна щеплення черешком в розпліднику за значимістю поступається річної. З огляду на, що щеплення черешком проводять в квітні-травні і на зрощення тканин йде близько місяця, для зростання саджанця залишається менше часу, ніж при окулірування минулого року. Відповідно, саджанці до кінця року при весняної щеплення зазвичай бувають менш розвинені, ніж при річній окуліровці і часто не відповідають стандарту. Подібне відбувається і при весняному розмноженні оком. Приживлюваність вічок при річній окуліровці, як правило, вище, ніж при весняній щеплення черешком.

В аматорському саду весняну щеплення проводять переважно держаком і рідше - очком. Це роблять, якщо щеплення виконують в крону одного або декількох сортів або перещеплювати все плодове дерево ціннішими сортами. Для цього найбільш бажані молоді дерева зерняткових культур у віці не більше 7-8 років, кісточкові - не старше 5-6 років.

При перещепленні плодового дерева обрізають скелетні гілки, залишаючи близько 40 см від стовбура (фото 3), і перещеплювати їх живцями бажаних сортів. Перещеплення починають з верхніх гілок і поступово переходять на пагони, розташовані нижче.

На одному дереві можна прищепити кілька сортів. Наприклад, основну частину крони можна перепрівіть сортом Бефорест, а одну гілку - китайкою Керр (фото 4). Найчастіше використовують спосіб щеплення за кору (по 2-4 держака на кожній обрізаної гілки) або в бічній заріз. При перещепленні цілого дерева використання живців більш ефективно, ніж очок. Останні часто запливають влітку або вимерзають в зимовий час.

Не можна забувати змащувати садовим варом повністю всі щеплені живці, нирки і місце зрізу гілки, інакше через втрату вологи при випаровуванні вони висохнуть і не приживуться.

16-10-2020, 21:49 53