Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Плодові кущі » Як не втратити жимолость
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Як не втратити жимолость


В останні роки щасливі власники кущів жимолості (її ягоди з'являються одними з перших) стурбовані втратою врожаю.

- Дмитро Михайлович, жимолость досі вважається досить рідкісною культурою, не всім садівникам вона знайома. Чи є у нас в країні промислові посадки?

- Чому жимолость цвіте пізньої осені?

- Батьківщиною жимолості є Сибір і Далекий Схід. Ця культура досить зимостійка і може переносити зимові морози понад -50 °, а під час цвітіння - до -5 °. Деякі сорти мають суттєві недоліки, що призводять до часткової втрати врожаю, - сильну обсипальність плодів і осіннє (вторинне) цвітіння.

Як не втратити жімолость

Після плодоношення в липні рослини жимолості знаходяться в стані спокою. На вихід з цього стану впливають високі пізньоосінні температури. В умовах Мичуринска таким був осінньо-зимовий період 2010 і 2013 років, коли середня температура листопада коливалася в межах 3,9-4,4 °, а грудня - від -3,0 до -3,9 °. Стійкі негативні температури встановлювалися лише в 3-й декаді грудня. Це призвело до осіннього цвітіння деяких сортів, що в свою чергу стало причиною часткової втрати врожаю наступного року.

- Чи є можливість впоратися з цим недоліком?

- Усунути цей негатив можна інтродукцією таких сортів в місця з більш суворим кліматом або ж залученням в селекційну роботу більш стійких сортів і видів.

У канадському університеті Саскачевану в цьому напрямку працює професор Боб Борс (Bob Bors), який зібрав великий генофонд сортів і видів жимолості, в тому числі і російських. На думку професора Борса, однією з причин, що обмежують широке впровадження жимолості в садівничі господарства Північної Америки, є теплий клімат, в якому частина російських сортів не виявила свій потенціал і цвіла восени.

Для вирішення цієї проблеми професор Борс залучив до селекційну роботу жимолость з Японії і Росії (Курильські острови), що характеризується тривалим періодом глибокого спокою і наявністю великої кількості форм без гіркоти в плодах. На цій базі отримані такі канадські сорти, як Tundra, Borealis, Aurora і група сортів Indigo (Indigo Gem, Indigo Treat, Indigo Yum), які найближчим часом будуть доступні і на російських ринках.

17-10-2020, 13:45 94