Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Плодові кущі » Барбарис : вирощувати барбарис на ділянці
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Барбарис : вирощувати барбарис на ділянці


Барбарис відноситься до сімейства барбарисових. У дикорослому вигляді зустрічається в європейській частині Росії до Криму і Кавказу, переважно в лісостеповій зоні, в Сибіру і на Далекому Сході.

Які бувають види барбарису?

Всього вирощується 12 видів барбарису: звичайний, сибірський, амурський, оттавський, корейський, разноножковий і ін. Види барбарису відрізняються формою і розмірами куща, листя, їх забарвленням, числом квіток в суцвітті. Восени забарвлення листя може бути яскраво-червоною або фіолетово-кармінно.
 Де використовують барбарис?

Крім високої декоративності ця рослина цінно своїми харчовими і лікувальними якостями. Ягоди барбарису дозрівають у вересні-жовтні, містять 4-7% цукру, дубильні речовини, пектин, багато вітамінів C, E, P, каротину, органічних кислот.

На Кавказі широко використовують надзвичайно смачну приправу з висушених і розмелених ягід барбарису. Сушать їх після видалення плодоніжок і промивання при температурі 60 градусів. Можливо їх солити: підготовлені ягоди укладають в чисті скляні банки і заливають остиглим розчином солі (100 г солі на 3 склянки води). При появі цвілі розчин зливають і замінюють свіжим.

    Желе: промиті ягоди очищають від насіння, тиснуть, заливають невеликою кількістю води, варять, відкидають на сито, дають відвару відстоятися і обережно зливають. Додають цукор (1 кг на 1 л відвару) і варять до готовності.

    Сік: стиглі ягоди промивають, відварюють у воді і пресують, додаючи для зниження кислотності 50% -ний цукровий сироп (1 л сиропу на 1 л соку).

    Варення: на 1 кг ягід беруть 1,5-2 кг цукру, 6 склянок води. Ягоди звільняють від кісточок, заливають теплою водою і залишають на 8-10 годин, потім заливають готовим цукровим сиропом і варять 30 хвилин.

Як вирощувати барбарис на ділянці?

Барбарис краще вдається на добре освітлених місцях, в затінених погано плодоносить. Віддає перевагу нейтральні або слаболужні легкі суглинисті грунти. Зимостійкий, не терпить тривалого зволоження, на відкритих місцях утворює зарості багатоствольних гіллястих чагарників висотою до 3 м з прямостоячими пагонами.

Кущі добре формуються. При посадці шаховим способом через 25 см утворюється щільна жива огорожа. Для отримання ягід чагарник висаджують зазвичай через 1,5-2 м. Барбарис - перехрестнозапильна рослина, тому треба висаджувати 2-3 куща.

Багато видів барбарису (звичайний, сибірський та ін.) Є проміжним господарем іржавинного гриба (хвороба хлібних злаків), тому посадки його поблизу полів небажані. На садовій ділянці кущі барбарису зазвичай висаджують уздовж кордону або при оформленні хвіртки так як у нього непомірна краса. Найбільш поширений в аматорському садівництві барбарис звичайний. Його ягода - яскраво-червона, іноді жовтувато-червона, кисла, довжиною до 12 мм. Суцвіття гроновидні, жовті, до 6 см завдовжки.

Барбарис можна розмножувати насінням і вегетативним шляхом (поділом куща, кореневими нащадками, здеревілими живцями і щепленням). Насіння висівають в грядку в вересні-жовтні. При весняному посіві насіння повинні пройти стратифікацію протягом 2-5 місяців при температурі 2-5о (зазвичай в холодильнику в прожареному і змоченим піску).

При посіві глибина загортання насіння - 2-3 см. Живці висаджують в кінці травня, залишаючи над поверхнею грунту 2-3 бруньки, мульчують. Якщо живці заготовлялись заздалегідь і зберігалися деякий час, на кінцях обов'язково роблять новий зріз. Через 2 роки саджанці переносять на постійне місце.

Посадкова яма - 50х50 см. Такі саджанці вступають в плодоношення вже через 2 роки. Рослини не вимагають особливого догляду. При можливості за сезон підгодовують після цвітіння настоєм коров'яку. Восени під кущ - компост або перегній, 50 г суперфосфату, 150 г золи. Восени видаляють старі і сухі пагони.

14-06-2020, 15:48 27