Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » КОРИСНІ ПОРАДИ » Прибирання опалого листя : порада
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Прибирання опалого листя : порадаВ кінці осені в інтернет-виданнях та соціальних мережах з'являється велика кількість публікацій про те, що робити з опалим листям. При цьому йде чіткий поділ на два сперечаються один з одним табору. Одні наводять аргументи, чому опале листя потрібно обов'язково прибирати з саду.

Їх опоненти наполягають на своєму: прибирати листя з саду - йти наперекір природі! І адже, за великим рахунком, аргументи і тих, і інших правильні. У читача виникає закономірне питання, хто правий, кого слухати?У своїй статті я спробую внести ясність в це питання, а може, навпаки, підпустити туману ... Перше і найголовніше, що варто розуміти - в своєму саду ви і тільки ви приймаєте рішення, незалежно від того, що вам радять блогери та експерти. Ваш сад - ваша зона ризику і відповідальності.

Листопад - це красиво, але ...

Дійсно, момент листопада один з найкрасивіших і найулюбленіших нами сезонів. Не дарма восени багато хто вирушає до лісу або в парк. Прогулюючись по листю на доріжках і тримаючись за руки, можна зробити красиві романтичні Селфі. А нам садівникам і їхати нікуди не треба. Як говоритися, варто лише відкрити двері і «Селфі» собі скільки завгодно ...

Але от невдача, вже через короткий проміжок часу ці червоні, жовті, зелені листя перетворюються в коричневу, буру, злежалу масу абсолютно непривабливого вигляду.

Тому, якщо ви вирішили прибирати листя, краще це робити поки вони сухі і легкі.
Опале листя - це добриво?

Можна довго сперечатися про багатому змісті корисних речовин в опалому листі. Я прихильник того, що вони там є, але в малій кількості. Але ніхто не стане сперечатися з тим, що опале листя, перегниваючи за зиму, стає частиною верхнього шару грунту і при цьому істотно покращує її структуру, роблячи пухко., волого-і повітропроникною.

Знову ж, черви й інші підземні жителі використовують опале листя як їжу, віддаючи назад той самий біогумус, а це вже відмінне добриво.

Опале листя утеплює коріння рослин, але як?

Опале листя на зиму служить свого роду ковдрою, що рятує коріння наших рослин від зимових морозів. Все так, але за умови, що це сухий прошарок. А де таке бачено взимку? Зазвичай листя встигає намокнути і злежатися в тонкий прошарок перед настанням холодів і толку від нього, як утеплювача, мало.

А ось якщо ви зберете сухе листя і насиплете їх гіркою на ваші чагарники, ті ж троянди, а зверху накине шматок поліетилену (негерметичність), ось це вже інша справа. Під таким «дахом» листя не намокнуть і не слежат до весни і будуть зберігати тепло землі навколо ваших саджанців.

Місце зимівлі хвороб і шкідників

Ця думка, напевно, приходить в голову кожному садівникові, та ще й масово підігрівається в друкованих та інших матеріалах на садову тематику. І умоглядно так воно і є. На практиці все зовсім не так.

Ось мій сусід під своїми деревами буквально вискоблює землю до гладкого стану. Там не те що листя, там просто гола земля круглий рік. І що? Все одно ходить з обприскувачем весь сезон. Тому що не знає або не приймає однієї простої істини - не в листі суперечки борошнистої роси і фітофтори зимують, а в землі. Не в опалому листі тля від морозів ховається, а на гілках. Не під грушею суперечки іржі зимують, а на ялівці і т.д. і т.п.

Чи не працює прибирання листя як засіб боротьби з хворобами і шкідниками наших садів. Знову ж - прибирати куди? Будемо копати глибокі «могили» для суперечка і яйцекладок? Або палити ті самі багаття, вбиваючи і себе, і своїх сусідів заодно з шкідниками?

До речі, за дивним збігом обставин, саме під шаром опалого листя зимують сонечка і, напевно, інші корисні для нас комахи.

24-09-2020, 19:36 133