Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Яблуня,груша » Яблука назавжди!
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Яблука назавжди!


Як показує багаторічний досвід, не слід захоплюватися сортами одночасного дозрівання. Краще, коли на ділянці представлені всі три групи сортів: літні, осінні і зимові. Бажання швидше отримати плоди цілком зрозуміло, але не варто захоплюватися літніми сортами. Плоди таких сортів швидше псуються, довго зберігати їх неможливо навіть в холодильнику. Тому двох дерев літніх сортів цілком достатньо.

Останнім часом перевага віддається великоплідних сортів зимового строку споживання. Як показує багаторічний досвід продовження терміну споживання плодів у середній смузі, тільки пізньостиглі і зимові сорти яблук можна зберігати тривалий час, а, отже, і споживати їх в свіжому вигляді в зимово-весняний період. Яблуня відноситься до культури, що має величезну кількість сортів. Поки ніхто точно не зміг встановити, скільки ж їх насправді.

Число їх коливається від 30 до 35 тисяч. Навіть досвідчені садівники-любителі з працею орієнтуються в потоці інформації про сортах яблуні. В даний час до Державного реєстру селекційних досягнень включено тільки для Московської області 55 сортів яблуні, так що вибрати зовсім не просто. Одні сорти добре показали себе в садах нашої країни, інші лише недавно виведені в практичному садівництві, і поки невідомо, що з них вийде.

Зазвичай в розплідниках вирощують саджанці найбільш районованих сортів, на які садівникові-любителю насамперед і слід орієнтуватися. Для впровадження цих сортів враховані рекомендації сортоводов і селекціонерів, спеціалістів промислового і аматорського садівництва.

Одна з умов цілорічного споживання свіжих яблук - наявність в саду літніх ранньостиглих сортів. У них є свої переваги і недоліки. Споживчу, тобто їстівну зрілість ці плоди набувають ще на дереві, тому такі яблука майже не зберігаються і нетранспортабельних. Ось чому літні сорти рекомендують знімати дещо раніше їх повного дозрівання. Плоди літніх сортів дозрівають неодночасно. Для сімейного саду це навіть добре, є можливість вибору. Гідність літніх сортів - їх зазвичай велика зимостійкість у порівнянні з іншими сортами.

Літніх сортів не так багато. Народна селекція раніше їх просто бракувала. Та й нині селекціонери наголошують на осінньо-зимові сорти. Як правило, в кінці липня-серпня дозрівають такі сорти, як Аркад жовтий, Грушівка рання, Липневе Петрова, Липневе Черненко, Красуня саду, Мантет, Медуниця, Медіа, Орлова, Оттава 0341, Ред мелба, Рожеве чудове. Перспективними для сімейних садів продовжують залишатися Грушівка московська, Коробівка, китайка золота рання, Панірування, Суйслепске. Всі ці сорти, як правило, мають гарну зимостійкістю, стійкістю до хвороб і шкідників, досить високою врожайністю і скороплодностью.

    Передчасний або запізнілий збір врожаю може не тільки погіршити зовнішній вигляд продукції, а й негативно позначитися на смакових якостях і лежкості.

Знімну зрілість плодів зимових сортів (Антонівка, Богатир, Коричне нове, Лобо, Россошанська смугасте, Спартак, Уелс і ін.) найчастіше визначають за такими ознаками, як зміна забарвлення насіння до світло-коричневого кольору, зміна забарвлення шкірки плоду (наприклад, у Антонівки поява жовтувато-білого відтінку), легке відділення плодоніжки від гілочки і опадання окремих здорових, неушкоджених плодів в безвітряний день.

Але необхідно пам'ятати, що ці ознаки змінюються в залежності від сорту, погодних умов і рівня агротехніки. Наприклад, в сухе і спекотне літо плоди починають обсипатися раніше, ніж в сире і прохолодне.

3-03-2020, 17:38 84