Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Яблуня,груша » Яблуня: низький зріст - високий урожай
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Яблуня: низький зріст - високий урожай


Важко уявити  сад без яблуні. Однак високорослі дерева не завжди здатні витримати капризи матінки-зими. Багаторічні зусилля вчених були спрямовані на створення природно низькорослих сортів цієї улюбленої багатьма дачниками плодової культури.

Дерева суперкарлики на насіннєвих підщепах сягають у висоту 1,5-2,5 м, а діаметр їх крони становить 2,5 м. Висота дерев, щеплених на вегетативно розмножуються карликові підщепи, близький до 1,5 м. Настільки невеликі розміри дозволяють висаджувати дерева на відстані 3-4 м. за цими деревами набагато зручніше доглядати, ніж за яблунями-гігантами. В цьому випадку для проведення обробок або збору врожаю не буде потрібно висока драбина. Спрощується і обрізка, ця операція зводиться до видалення зламаних і невдало розташованих гілок.

Низькорослі сорти стійкі до такої поширеної хвороби яблуні, як парша, мають високу зимостійкість. Крім того, суперкарлик слабо затінюють ділянку, поруч з ними цілком реально вирощувати світлолюбні овочеві культури.

Важливо й те, що суперкарлики скороплідні: на третій рік після посадки вони починають плодоносити, четвертий-п'ятий - вступають в рясне плодоношення. Яблука при цьому мають дуже високими товарними і смаковими якостями. Важливою перевагою суперкарликів є те, що плоди у них великі, масою 140-300 г. Невеликі розміри дерев не заважають суперкарлику давати 85-130 кг плодів з кожної рослини.

Автором сортів природно-низькорослих яблунь є Михайло Олександрович Мазунін, доктор сільськогосподарських наук.

Дивовижне - сорт річного терміну дозрівання. Висота дерева на насінних підщепах становить 2-2,5 м, на карликових - не більше 1,5 м. Плоди великі, масою 120-140 г (окремі - до 200 г), округло-довгастої форми, з інтенсивним темно-червоним рум'янцем , смак відмінний. Урожайність - до 100 кг з 1 дерева.

До осінніх сортів відносяться Килимове, приземлення.

 Килимове на насіннєвих підщепах дає дерево висотою 1,52 м, на карликових - в межах 1 м. Плоди масою 170-190 г, окремі - до 300 г, округлі, зеленувато-жовті з яскравим темно-червоним рум'янцем по більшій частині плоду. М'якоть - кисло-солодка, відмінного смаку. Урожайність - до 110 кг з 1 дерева.

Приземлене вступає в плодоношення на другий рік після посадки однорічних саджанців. Висота дерева на насіннєвій підщепі до 2,5 м, на карликовій - до 1,5 м. Плоди масою 90-120 г, окремі - до 150 г, округло-жовтуваті з яскравим темно-червоним рум'янцем. М'якоть доброго смаку. Урожайність - до 130 кг з дерева.

До зимових відносяться сорти Братчуд, Пролісок, Соколівське.

Братчуд утворює дерево на насіннєвих підщепах - висотою 2,5-2,7 м, на карликовій - в межах 2 м. Плоди масою 140-160 г (до 250 г), зеленувато-жовті з червоним рум'янцем, злегка ребристі з характерним швом по боці. Урожайність - до 120 кг з 1 дерева.

 Пролісок дає плоди масою 140-170 г (максимально - 300 г), округло-конічні, злегка ребристі, світло-жовті з червоним рум'янцем. М'якоть відмінного кисло-солодкого смаку. Урожайність - до 90 кг з 1 дерева.

Соколівське - сорт, як і попередній, на насіннєвих підщепах формує дерево висотою 1,5-2 м, на карликових - 0,8-1,2 м. Плоди масою 170-190 г (до 500 г), округлі, зеленувато-жовті з сильним темно-червоним рум'янцем. М'якоть доброго смаку. Урожайність - до 85 кг з 1 дерева.

2-03-2020, 19:31 86