Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Горіхоподібні » Як виростити волоський горіх на садовій ділянці
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Як виростити волоський горіх на садовій ділянці


Постараємося розібратися в тому як виростити волоський горіх у себе на садовій ділянці. Потрібно сказати, що волоський горіх - рослина довговічна. У світі відомі дерева, вік яких 300-600 років. Вони обдаровували смачними і корисними плодами багато поколінь людей і продовжують давати високі врожаї. І дуже важливо виростити горіхове дерево з хорошими показниками плодів, оскільки його благами будуть користуватися багато прийдешні покоління.

Якщо ви надумали посадити в своєму саду волоський горіх, розміщуйте його так, щоб високі і розлогі дерева не завадили згодом іншим рослинам і спорудам. Не слід висаджувати горіх біля різних будівель, оскільки його потужне коріння, розростаючись, можуть пошкодити фундамент. Недалеко від саджанця горіха можна висадити лише ягідні чагарники. Вони можуть давати повноцінний урожай років 6-9, а коли виросте велике дерево горіха, чагарники можна видалити.

Головний спосіб розмноження горіха - насінням. На посів потрібно відбирати масивні, прекрасно виконані плоди, з тонкою шкаралупою і смачним ядром. Їх очищають від зеленої оболонки, розкладають в один шар, просушують спочатку на сонці, а після цього в тіні, на протязі. Не можна сушити призначені для посадки плоди біля батарей і інших опалювальних пристроїв.

Плоди, які ви збираєтеся висадити восени, можна не сушити. Потрібно висівати їх відразу на постійне місце, оскільки сіянці формують глибоко йде центральний стрижневий корінь, і його небажано травмувати при пересадці. Ямку для посіву копати глибиною і в діаметрі до 1 м. Викинутий з неї грунт змішувати з прекрасно перепрілим перегноєм. Такі глибокі ями роблять для того, щоб створити дереву запас поживних речовин. А при посіві закладати насіннєві плоди в ямки або канавки глибиною 15:20 см.

На дно посадкової ямки або канавки плоди неодмінно укладають швом у вертикальній площині (швом вгору). Ні в якому разі вістрям вгору! Через неправильно покладеного горіха виросте дерево, у якого плодоношення настане на три роки пізніше, ніж у висадженого швом вгору.

У посадкову яму укладають по 3-4 плоди квадратом або трикутником зі сторонами 20-25 см. З вирослих саджанців беруть найміцніший.

Якщо вирощують саджанці, то на постійне місце їх краще пересаджувати навесні в дворічному віці. Викопувати їх обережно, щоб не пошкодити бічні корені. Вертикальний корінь, який може досягати довжини більше метра, треба перерубати, зрізати гострим ножем або секатором на глибині 40 см, а рани замазати глиною.

При посадці саджанець встановлюють на ущільнену землю так, щоб його коренева шийка була на 3-4 см вище рівня грунту. Коріння ретельно розправляють, надаючи їм положення, яке вони займали до вилучення з землі. Глибоко неправильно думка, що при пересадці саджанця горіха треба під центр його кореневої системи класти плоский камінь. Він нібито сприяє наростанню потужних коренів. Після засипки в яму грунт ущільнюють, поливають, роблять поглиблення і мульчують. Тут же після посадки на саджанці видаляють зайві гілки.

При сильному пошкодженні дерев горіха морозом, внаслідок чого йде масове відмирання гілок в кроні або виникають дзиги (сильні пагони) на штамбі, а часто взагалі спостерігається повна відсутність ознак зростання, обрізку дерев в перший рік пошкодження краще зовсім не проводити. Доцільніше це зробити рано навесні наступного року, після того як в перший рік вегетації після суворої зими на пошкоджених частинах дерев виростуть молоді вельми високі пагони (дзиги). З них можна в наступні роки сформувати молоді гілки для відновлення крони.

Обрізають гілки над прекрасно розвиненими і зручно розташованими пагонами до живої тканини по всьому зрізу. Одночасно вирізають на кільце все вертикальні пагони (дзиги), які виросли поблизу с втечею, обраним для продовження укороченою гілки. Всі бічні пагони залишають для формування з них обростають і плодових гілочок.

У наступні роки обмежуються санітарної обрізанням, тобто видаленням сухих, хворих гілочок, а також згущуються крону. Обрізають волоський горіх в період спокою ранньою весною, в кінці лютого - в березні, за два тижні до початку сокоруху. Цим попереджають виділення пасоки з ран, тому що надмірне її кількість сприяє розвитку грибкових хвороб.

Вдруге обрізку можна провести влітку - в липні-серпні, коли спостерігається спад сокоруху, а також прекрасно видно пригноблені і засохлі гілки, які не помітили навесні. Бажано обрізати вранці або ввечері, а також в хмарну погоду. Всі рани при нарізці гілок зачищають гострим ножем і неодмінно замазують садовим варом.

2-03-2020, 15:51 123