Інтенсивне вирощування плодового саду

Плодовий сад » Абрикос,персик » Сад "персидських яблук": технологія
ПЛОДОВИЙ  САД

SAD

Сад "персидських яблук": технологія


 На жаль, отримання посадкового матеріалу вимагає великих витрат часу і коштів.Необхідно мати у своєму розпорядженні маткові насадження підщеп і щеп, великими площами землі під розплідники, а головне - вирощування дерев розтягується на кілька років.

 Однак при вирощуванні кореневласних саджанців немає необхідності мати справу з підщепами.В такому випадку дерева получают посівом насіння, укоріненням зелених, здерев'янілих і кореневих живців і порослю.

Безумовно, саджанці простіше і швидше отримати за допомогою вкорінення порослі і молодих пагонів, наявних на дереві. Таким чином, за одне літо, максимум - за два, можна отримати саджанець.

Як свідчать результати досліджень зарубіжних і вітчизняних садівників-теоретиків, персик по здатності до вкорінення - одна з найбільш результативних плодових культур.

На думку фахівців, Кореневласним деревам персика не властиві ті недоліки, які виникають при вирощуванні кореневласних яблуні, вишні і аличі. Кореневласні персики, вирощені з пагонів, взятих з плодоносних молодих дерев, починають рано плодоносити, високоврожайні, мають стриману силу росту.

Тому в останні роки широке поширення набувають насадження типу луг-сад: надзвичайно густі - від 6 до 13 тис. рослин на гектар і з рівнем врожайності від 19 до 40 т з 1 гектара.

Багаторічними дослідженнями встановлено, що більшість порід і сортів, вирощених в корнесобственні культурі, не поступаються щепленим рослинам, а по ряду господарських показників перевершують їх.

Кореневласні дерева генетично однорідні, що не вироджуються, утворюють кореневу поросль такого ж ґатунку, що й сам кущ, а не дичка, як у щеплених саджанців.Здатність кореневласних рослин відновлювати надземну частину з усіма ознаками сорту - їх найбільш важлива перевага в порівнянні з прищепленими деревами.

Основним способом отримання кореневласних саджанців персика є укорінення зелених, напівздеревілих і здерев'янілих пагонів рослини, тобто однорічних приростів.

Сам же процес коренеутворення вимагає наявності специфічних умов середовища - високої вологості повітря (туману), стабільної температури 20-25 ° С протягом усього періоду і застосування спеціальних стимуляторів коренеутворення типу індолилмасляної кислоти.

Такі умови можна створити в наявних культиваційних спорудах - теплицях або тунелях з установками штучного туману для зелених і напівздеревілих живців або в повноцінних парниках для здерев'янілих живців.Укорінення зелених живців, або "зелене живцювання", - найбільш відпрацьований з технічної точки зору і здійснюється аналогічно укоріненню зелених живців вегетативно розмножуються підщеп.

Цей процес має значні переваги, але не позбавлений і недоліків.

Укорінення живцями проводиться на початку літа, в період найбільш активного росту пагонів, і тому має дуже високий коефіцієнт розмноження - з одного дерева можна заготовити десятки, а то і сотні живців.

З 1 м2 теплиці можна отримати до 100-200 саджанців. Це досить високий показник.Загальну картину псує тільки та обставину, що за 4-5 місяців перебування в теплиці вкорінені живці не встигають досягти необхідних розмірів, тому їх потрібно обов'язково дорощувати в розсаднику протягом ще одного року.

Момент пересадки з теплиці в поле - найболючіше для рослин, значний відсоток саджанців не приживається і гине.Тому найбільш перспективним є укорінення зелених живців в теплиці не просто в певному субстраті (торф і пісок в пропорції 1: 1), а в маленьких контейнерах - горщиках і вазонах.Це дає рослинам можливість при пересадці з грудкою землі легко приживатися на новому місці.

Укорінення напівздеревілих пагонів відбувається зазвичай в кінці літа.

Висаджені з листям в теплицю, вони в умовах високої вологості повітря і помірної температури пускають коріння, але наземного приросту не дають і скидають листя на зиму. На наступний рік рослини в розсаднику досягають до осені необхідних розмірів.

Укорінення здерев'янілих пагонів також краще відбувається в умовах штучного туману, трохи гірше - в парниках.Для цього в культиваційних спорудах необхідна помірна температура і висока вологість повітря і грунту. У порівнянні з двома попередніми цей спосіб забезпечує найнижчий відсоток вкорінення, всього 35-45%, проте рослини до осені виростають повноцінними, тобто не потребують дорощуванні.

У зв'язку з промисловим виробництвом в європейських країнах (Голландія, Німеччина, Франція) установок штучного туману і відносно недорогих малогабаритних пластикових теплиць площею 100-300 м2, вирощування кореневласних саджанців плодових дерев цілком здійсненно.


1-03-2020, 14:47 167